Zápisky z butiku: Jak se dělá dojem

29. ledna 2016 v 20:49 |  ZPOVĚDNICE - aktuální zpovědiVčera mi jedna prodavačka z jinýho krámu vyprávěla:

Přišla k nám ženská, Češka, a měla krosnu, outdoorový hadry a pohory. Takový v letištních buticích nikdy nenakupujou. Prostě nikdy. A hned se přitočila ke kase a ptá se:

"Uživí se tady takovejhle drahej obchod?"

"No jasně," odpověděla jsem.

"Fakt jo? Choděj Korejci a tak, jo?" Zajímala se dál.

"Choděj všichni!" Přikyvovala jsem s gustem, protože ji to evidentně štvalo - kdoví proč.

"Tak to tomu teda asi vůbec nerozumim," zasmála se velice afektovaně a šla prohlížet oblečení ve slevách.Hrála nahlas muzika a turistka byla už dál, tak jsem bez obav utrousila: "No, to nerozumíš..."


Dál mi vyprávěla o dámě, která přišla vyloženě hrát divadlo. Taky Češka.

"Tenhle kožich by se strašně líbil mojí mamince!"

"Dobře."

"Máte větší?"

"Máme."

"Já jí ho vyfotim a zavolám jí!" Zajásala.


Došla jsem pro větší a žena mi kázala přiložit ho před sebe. Vyhověla jsem jí a ona zajásala znovu - to bude něco pro maminku!

Pak jí volala...

"Ahoj Majolenko! Já jsem pro tebe něco objevila! Víš, jak toužíš po tom kožichu - tak já jsem ho pro tebe našla! Mají ho na letišti ve slevě, tak si sem přijedeš jo? Já ti ho vyfotim a přijela by sis ho sem koupit, když tak..."


Pak se ještě jednou rozplynula nad tím objevem a loučila se. Tak na ni volám: "Nevyfotila jste jí ho!"
A ona se chytla za hlavu a běžela to napravit. V tom byla právě chatrná ta její hra na to, že by si Majolka fakt přijela vyhodit z kopejtka. S předstíranou důležitostí žádala znovu kožíšek pod můj krček... A nemám se prý bát, obličej nezabírá...

"Ten se bude mamince móc líbit!" Zatetelila se znova.

Nedalo mi to: "Oslovila jste ji křestním jménem..."

"Ano, my jsme v dobrém vztahu," uvědomila mě hrdě - a konečně vypadla.


"Teda já ti povim, my jsme s mámou taky v dobrym vztahu, ale říct jí jménem, tak mi dá asi facku," zakončila svý vyprávění ta od vedle...A já Vám povim, že někdy se ty Češky skutečně snaží dělat dojem, zatímco nám jsou jejich poměry srdečně jedno, ale jim je snad líp, když z krámu odchází středem vstříc svýmu dalšímu nóbl osudu - což si jako máme myslet my, jenže je jasný, že to tak úplně, jak by chtěly, není. To by se totiž nemusely snažit dělat ten dojem.Prodavač z vedlejší trafiky mi nic nevypráví, protože je nějakej divnej. Což je o dost lepší, než ta věčně čumící trafikantka, co s ním dělá v protisměně. Víte ta, jak se mě snažila naučit zdravit...
Že je divnej, mi říkala kolegyně (moje), ale já si dosud ničeho nevšimla.

"Mě vždycky mile pozdraví a usmívá se," zastala jsem se ho.

"To on je milej, ale dělá divný věci," uzavřela to.A pak to jelo po starých kolejích, jedna nekoupila, druhá taky ne, ani třetí a já se konečně dovtípila, že odlétají Židé. Ony tyhle dámy z Izraele mají všechny tak pěkné vlasy... Kolikrát už jsem přemýšlela, jak to dělaj´. Díky Bohu jsem se žádné zatím neoptala. Jednou jsem se ptala jakési Indky, jaký používá šampón - no ale to už musí bejt, chápete, abych se potřebovala ptát - a ona na to: "Šampónem to není!"
Takže se tak narodila...

Kolegyně mi říká něco o těch jejich parukách. Každá ji má. Ony mají totiž oholené hlavy, aby nevadilo, že se nemyjou.

Nemohla jsem tomu tehdy uvěřit. A od té doby si všímám detailněji a je to tak! Jsou to paruky, co jsem měla za ideál krásných a zdravých vlasů! Jsou to lesklé paruky, čím tam na nás dělají tyhle dámy dojem...


Cizinky zas někdy sází na papírové tašky věhlasných značek. Jedna nás zmátla natolik, že jsme s kolegyní poskakovaly kolem ní, jak pavouci, když se jim chytí do sítí něco pořádně tučného.

Měla obrovskou tašku GUCCI, což už i mně za ta léta dokáže jasně a stručně informovat, že vchází potencionální zákaznice. A ono ne! Tahle měla jenom tu tašku, v ní kdoví co, snad sváču, no a kapsy zřejmě prázdný.
Tak se dělá taky dobře dojem. Ony to znaj´.


Já se pak vracela z oběda a jdu okolo trafiky, odkud se na mě culí prodavač. U nohy má kýbl s pěnou, v který namáčí houbu a tou si pucuje mobil, co ho drží v druhý ruce. Mokrou, nevyždímanou houbou, všude voda...

Do prdele. Takže je fakt divnej.

A úsměv mu to nezachránil, prostě se nedá dělat dojem jenom na půl...To Mirkovi se taky povedlo udělat dojem. Dojem, že je divnej.

Potkal prý kolegu z předchozí práce - pokaždé mi říkával, že tenhle kluk, tenhle Jirka, je fakt dobrej, že je to sympaťák. A rok se s rokem sešel a ti dva se náhodně potkali a zastavili se spolu na kus řeči.

"Tak jo Pepo, tak jsem tě rád viděl, tak se měj dobře Pepo," loučil se s ním pak Mirek. S Jirkou.


No a jenom pro úplnost. Jak jsem nějaký dojem udělala já?
Nic takovýho tady dneska nemám... :)
***

Zákaznice potencionální


Zcela nepotencionální - Kiki říká: Boty tě prozradíPotencionální - a není to kabelka, nýbrž kapsa! Takže po obou stranách.A jedna ďáblice závěrem :)
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic | E-mail | Web | 29. ledna 2016 v 23:03 | Reagovat

No jo, lidi jsou někdy hodně zvláštní :D Jinak ty papírové značkové tašky mě taky štvaly, když jsem byla v Hong Kongu tak jsem nejvíce paradoxně napočítala ty z Victoria Secret :D

2 SchwarzRosen | 30. ledna 2016 v 0:37 | Reagovat

Zdravím, chtěla bych se tak trošku vyjádřit k tomu oslovování mamky. Spolužačka oslovuje svou mamku tuším že "pipi", zato spolužák, když volá s mamkou, tak jí říká "lásko" a když se s ní loučí, tak jí řekne "miluju tě". Sama bych tohle rodičům neřekla, ale jestli jsou zvyklí si tohle říkat, tak je nemůžu soudit, vlastně mi to přijde celkem pěkný =o) Takže jestli někdo rodiče oslovuje jménem a nevadí jim to, tak proč ne. Sama jsem párkrát oslovila dokonce babičku jménem, když šlo o nějaký škádlení - uvádět příklad nebudu, to by bylo na dlouho. =o)

3 Lúmenn | Web | 30. ledna 2016 v 10:40 | Reagovat

Jen trošku grammar náckovství - správně potenciální, pletou si to občas i v médiích. Je to od slova "potenciál", nikoli "potencionál":)
A jinak říkat mámě Majolka, to mi přijde v poho, znám lidi, co mámu oslovují jménem nebo přezdívkou;) Ale tohle dělání dojmu v drahých buticích mi přijde úsměvné:D

4 niternice | 30. ledna 2016 v 12:04 | Reagovat

Milá Lúmenn, slovo potencionální je jen méně obvyklé synonymum k "potenciální".

Jinak, nikde v článku netvrdím, že oslovení matky jejím jménem je špatně. Píšu, co vyprávěla kolegyně a ani ta neříkala, že je to špatně! :) Je ale fakt, že i mně je to proti mysli.

5 duchodkaevka | Web | 30. ledna 2016 v 17:55 | Reagovat

Zajímavý článek, líbil se mi. Ovšem dáblice, možná z Ďáblic (nebo spíš z Bohnic?)ta je bez konkurence O_O  O_O

6 retrofeeling | Web | 30. ledna 2016 v 20:38 | Reagovat

Mně se tedy ďáblice líbí :-) Spíš to za ní je děsivý :-( standard českých ulic :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.