Potvory, čerty a strašidla... (Léčitelství III)

8. června 2011 v 12:24 |  Seriály - když to bylo na dýl... (archivní články)
Kopřivina
U lidí, kteří se málo koupají, povstává v letě tato nemoc, která se projevuje puchýřky jako od kopřiv neb od stinek a velkým pálením po kůři, kteráž je červená. Vykoupá-li se takový člověk pořádně v studené vodě, bývá po nemoci.
*
Krátkozrakost
... Krátkozraký člověk ať nemešká a koupí si přiměřená skla. Brejle musí býti toho způsobu, že se na 25 centim. vzdálenosti drobné písmo snadně, beze všeho namáhání skrze ně čísti dá. Kdyby oči při tom tlačiti neb boleti měly , tu nestojí brejle za nic a takových nekupujme. Dobré však brejle musí sobě krátkozraký vybrati sám, nikoli však, aby si pro ně poslal. Kupuje-li kdo brejle, nechť pro ně nechodí ku kramáři, nýbrž k pořádnému obchodníkovi v brejlích...
*
Křeč kýchací
Někdy se dá člověk do kýchání a kýchá mnohonáctekrát, nemoha se utišiti. Kýchání takové je křečovité. Obyčejně přestává samo; kde však je nebezpečenství, že by mohla při tom průtrž povstati nebo potracení nastoupiti, tu musíme křeč takovou zastaviti. Nejrychlejší prostředek je vrhnutí. Buď se vstrčí prst do krku a podráždí jícen, a nebo pýří od brku, olejem pomáznuté a kýchající člověk zvrací, načež kýchavka přestane.
*
Křeč v bránici
Křeč v bránici dělá škytavku. Ona povstává, když se náhle něco velmi studeného polkne, anebo při některých nemocech.
... Trvá-li škytavka déle, můžeme ji přemoci silnou vůli, že nechceme škytati, anebo přiložme v kořalce omočený hadřík na důlek srdeční, nebo ledový obklad, nebo koláč z nastouhaného křenu..
*
Křeče v pochvě
Křeče v pochvě svírají pochvu s bolestí a mohou býti buď uvnitř, anebo na začátku, a toto zvláště při tělesném obcování nebo dráždění. Chladno, vystřikování pochvy svařeninou z blínu nebo mléka, užívání morfia k ukojení nervů brzy tomu pomohou.
*
Kuří oka
... Kdo si chce od kuřího oka pomoci, nechť si nejprvé volnou obuv opatří, aby tlak na to místo, kde sedí kuří oko, přestal. Pak vypařme hezky nohy a vyškrabme nožejčkem nebo rašpličkou kuří oko. Také se mohou kuří oka vyřezati a kdo má ostrý nožejček a opatrně po malých kouskách a tenkých vrstvičkách řeže, může kuří oko velmi dobře vyřezati...
*
Líhovitosť
Líhovitostí jmenujeme onu podivnou nemoc, která povstává z pití mnoha líhových nápojů, zvláště však kořalky. Nemoc ta okazuje se tím prudčeji, čím méně piják jí a čím více kořalky pije. Jest-li však má ochlasta ještě k tomu bídu, rozličná pohnutí mysli a musí-li se ještě namáhati, mívá nemoc ta prudší běh.
Třebať byli takoví lidé na začátku tuční, tedy je sádlo jejich jako vodnaté, kůže zvadlá, špinavěžlutá, oči červené, jakož i nos i tváře. Někdy jsou rozličné vyraženiny po těle, strupy, puchýře, srblivka, vředy. Později však chřadne člověk, dásně bývají kurdějovité, blána slizová v ústech vybledlá, v hrdle katar, v žaludku ostrá šťáva.
... Lidé takoví jsou mrzutí, hádky milovní, nemohou spát, často povzbudou všech smyslů a padnou v šílenost; při tom se třesou na všech údech, koktají, škubají sebou. Znenáhla se toto mírní a blbost nastoupí.
tento stav trvá dlouhý čas, nežli smrt všemu konec učiní.
...Takový prudký nápad pijáckého bláznění povstává po hrubém hejření anebo když se pijákovi náhle kořalka odejme. Okazuje se nestálostí, ustavičným nepokojem, velkým třesením a velkou štěbetavostí, ano i žertovným mluvením. Podivné sny o cestování, loupežnících, netvorách, malých zvířatech má nemocný ustavičně. Sny ty nepřestávají po probuzení, nýbrž jako neobyčejná vidění souží člověka dále, vidíť přepodivné věci na př. potvory, čerty, strašidla, nemoha jich popsati, později také slyší křik za sebou, jako by ho někdo pronásledoval a to všecko je pořád spletenější...

A na závěr malý kviz :)

Co je
Měsíčné chybné?

a) špatná částka uvedená na nájemném
b) špatné datum uvedené kdekoliv
c) nepravidelná menstruace

O tom zase příště...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Panta | 8. června 2011 v 12:42 | Reagovat

To je fakt hlína, u toho se hrozně bavím, honem, honem další.

2 Martin | 8. června 2011 v 15:42 | Reagovat

Tak u toho se mocně bavim :)

3 Adlik | 8. června 2011 v 23:52 | Reagovat

Ták to je zase nálož todle :D  podle mě musel autor těch mouder sám trpět líhovitostí vysokého stupně, když mu připadá jako dobrej nápad zastavovat kýchavku zvracením!? :D ovšem vystřikování svařeninou z blínu! :D no ták to už se po radě se zvracením opravdu bojím zeptat, co to je. Vůbec bych se nedivila, kdyby blín byl následek blití a autor by ho chtěl stříkat... No prostě MÓÓÓC zajímavý čtení :D

4 Lenička | 9. června 2011 v 22:38 | Reagovat

bzum,bzum,bzum,nejde mi to na rozum,kde se to jen bere v tobě :-D  :-D jsi super,ted ale opravdu nevím,jestli ty rady a receptůry jsou vymyšlené,nebo převzaté od babiček.Jsi stejně třída :-D :D  :-D

5 niternice | 9. června 2011 v 22:58 | Reagovat

[4]: Leni, takhle to viděl v devaténáctém století nějaký lékař (Asi ne jeden :)) a sepsal to do knihy, jako "domácího lékaře". Je to vážně pecka!

6 niternice | 9. června 2011 v 23:00 | Reagovat

[3]: Adinko, Tys mě rozesmála tou úvahou o "blínu"! Já taky dumala, co to asi je, ale blitky mě teda nenapadly :D

7 Dita | 5. ledna 2012 v 22:28 | Reagovat

Blín je jedovatá bylina :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.