Huba roztažená (Léčitelství II)

4. června 2011 v 22:45 |  Seriály - když to bylo na dýl... (archivní články)
Druhá část Léčitelství
*
Na úvod jedna zásadní oprava - kniha nepochází z dob první republiky, vznikla mnohem dřív, jak jsem se dověděla z úvodníku spisovatele.
Nevím, jak pan prodavač v hradeckém antikvariátu přišel na název Léčitelství první republiky - původní originální strana obalu totiž chybí, tak tam tenhle svůj název dopsal rukou.

Tady jsou další výňatky z téhle poučné knihy...

Věk panický
Na dívky máme míti zvláštní zřetel v tomto věku. Chraňme je před nepříslušnými rozmluvami nerozumných dospělých a před čtením takových knížek, ježto rozněcují obrazivosť a smyslnosť, a chovejme je jak jen možno dlouho jako děti, aby v nich nevznikaly před časem popudlivé myšlénky. Tím zdržíme co možno nejdéle měsíční čas, jemuž říkají kálení, t. j. čištění a tak přispějeme k tomu, že se udrží dívka déle při zdraví a sličnosti.
Vůbec nepospíchejme na kálení, nechť přijde kdy chce, kdyby však churavá byla, povolejme rozumného lékaře.

Takže někoho jinýho! :)

Že žena s bolestmi roditi musí, to jest již odvěký zákon přírody a každá zdravá žena musí při porodu bolesti míti, jen v tom je rozdíl, že hodné, řádné ženy bolesti ty trpělivě snášejí a mnohá při porodu ani nehlesne, kdežto naopak rozmazlené, zhejralé ženštiny křičí a povyk dělají, že to někdy není ani k vydržení.

Chudáci kolem, co to musí poslouchat! :)

Těhotentsví nedá se určiti s jistotou před dvacátým týhodnem, dokud se totiž dítě v lůně mateřském hýbati nepočne.

Klepání srdéčka čili puls jeho je jediným jistým znamením těhotenství, všecka ostatní znamení nejsou jistá, ano i samo pohybování dítěte, které též k jistým známkám těhotenství počítají, může být jen zdánlivé, jakž toho je dosti příkladů.

Nitky semenní, (spermie, pozn.J) poněvadž se pod drobnohledem velmi rychle pohybují, sem tam jako střely se prohánějíce, měli přírodníci nejprvé za zvířátka, avšak víme teď určitě, že to zvířátka nejsou, nýbrž pouhé buničky s přívěskem.

Zvířátka! :)

U žen mohou vlasy až 5 i 6 střevíců délky dosáhnouti, u mužských, nestříhají-li se, jen 2 neb 2 1/2 stř., jestli však se střihají, po čemž rychle zas rostou, ustřihá se jich znenáhla, kdyby se všecky ústřižky měřily, 20 i 21 stř.

On někdo někdy všecky ústřižky měříl? Navíc střevícem? :)
Závěrem zase jednu diagnózu...

Huba roztažená
Zíváme-li, nebo když se ústa na velký kus jídla přílišně rozevrou, stane se někdy, že vyskočí spodní čelisť z koubů svých, které jsou vedle uší. V tom případu cítíme pod koží vedle každého ucha tvrdou bulku, které tam dříve nebylo a člověk není v stavu zavříti ústa.

Po zdlouhavém popisu ručního napravení autor píše dál...

Při tomto napravování musíme palec pravé ruky šátkem ovinouti, protože sklapne huba někdy s takovou prudkostí, že by zuby kůži na palci rozťaly.
V lidu panuje pravidlo, že se má dáti člověku s roztaženou hubou notný políček a huba že se zavře. Neviděl jsem sice takového léčení, avšak pravdě podobno je, že se políčkem totéž docílí co napravováním, totiž otřese a zaviklá se spodní čelistí a ona vklouzne na své místo.
Nikdy však nenechme takovou nehodu dlouho bez pomoci.

Takže, až si na Vás, vážení přátelé, bude někdo otevírat hubu, pomůže notný políček! :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.